Stan objęty odpowiedzialnością Ubezpieczyciela.
Zakres ubezpieczenia obejmuje wystąpienie u ubezpieczonego następujących chorób:
Szczegółowy opis chorób kwalifikowanych jako ciężka choroba znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
W przypadku wystąpienia ciężkiej choroby, PZU Życie wypłaci świadczenie za każdą chorobę objętą ubezpieczeniem i zdiagnozowaną w okresie ubezpieczenia, pod warunkiem, iż pomiędzy poszczególnymi poważnymi zachorowaniami nie zachodzi związek przyczynowo-skutkowy potwierdzony przez lekarza orzecznika, przy czym Ubezpieczonemu przysługuje jedynie jedno świadczenie za wystąpienie danej choroby.
Okres, w trakcie którego wyłączona jest odpowiedzialność Ubezpieczyciela z tytułu zajścia zdarzenia ujętego w zakresie ubezpieczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem, na wszelkie zdarzenia spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem karencji nie stosuje się.
Jakiekolwiek karencje na wszystkie świadczenia nie mają zastosowania dla Ubezpieczonych, którzy:
Jeżeli Ubezpieczony i osoba przystępująca do ubezpieczenia zawarli związek małżeński po początku ubezpieczenia a małżonek deklarację przystąpienia podpisał przed upływem 3 m-cy od daty zawarcia związku małżeńskiego, karencje wobec małżonka nie mają zastosowania.
Jeżeli dziecko Ubezpieczonego, które ukończyło 18 rok życia po początku ubezpieczenia, deklarację podpisało przed upływem 3 m-cy od daty ukończenia 18 roku życia, karencje wobec dziecka nie mają zastosowania.
Okresy karencji:
W stosunku do nieubezpieczonych wcześniej pracowników, którzy przystąpią do programu w każdą rocznicę zawarcia umowy Wykonawca nie będzie stosował żadnych okresów karencji. W każdą rocznicę zawarcia umowy dla nieubezpieczonych małżonków, partnerów oraz pełnoletnich dzieci, przystępujących do ubezpieczenia, Wykonawca nie będzie stosował żadnych okresów karencji ani oświadczeń o stanie zdrowia. W każdą rocznicę zawarcia ubezpieczenia, w stosunku do Ubezpieczonych, którzy zmienią wariant ubezpieczenia, Wykonawca również nie będzie stosował żadnych okresów karencji.
Karta apteczna służy do bezgotówkowego odbioru produktów w tych aptekach, które akceptują Karty apteczne w ramach realizacji świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia.
Aktualny wykaz aptek akceptujących Karty apteczne jest dostępny na Infolinii Grupy PZU oraz znajduje się na stronie internetowej www.pzu.pl.
Karta Apteczna jest wydawana ubezpieczonemu wraz ze świadczeniem z tytułu pobytu w szpitalu. Szczegóły dotyczące korzystania z Karty są dostępne w Ogólnych warunkach dodatkowego grupowego ubezpieczenia z Kartą apteczną.
Przeprowadzenie u Ubezpieczonego leczenia w zakresie:
Leczenie stacjonarne stanów nagłych, w których odroczenie w czasie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia albo utratą życia lub leczenie stanów, w których nie można uzyskać celu leczniczego podczas leczenia ambulatoryjnego.
PZU wypłaca świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu w wysokości ustalonej w danym wariancie, jeżeli ubezpieczony przebywał w szpitalu nieprzerwanie minimum 2 dni w związku z chorobą albo pobyt trwał powyżej 1 dnia, jeżeli spowodowany był nieszczęśliwym wypadkiem.
PZU wypłaca świadczenia za pobyt w szpitalu na terytorium RP, jak i na terenie wszystkich pozostałych krajów świata.
Leczeniem szpitalnym nie jest pobyt w: hospicjach, placówkach lecznictwa odwykowego, placówkach dla przewlekle chorych, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także oddziałach dziennych.
Zabieg chirurgiczny wykonany w publicznym lub niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej.
Za operację chirurgiczną nie uważa operacji wtórnej (reoperacji) – rozumianej jako kolejna operacja chirurgiczna tego samego narządu, pozostająca w związku przyczynowo-skutkowym z pierwszą operacją wykonaną w ramach leczenia tego samego stanu chorobowego lub skutków tego samego nieszczęśliwego wypadku.
Świadczenie wypłacane będzie bez względu na czas pobytu w szpitalu i przyjętą metodę operacji (tj. metodą endoskopową, otwartą, zamkniętą).
Zakres ubezpieczenia obejmuje operacje chirurgiczne wymienione w Wykazie Operacji Chirurgicznych wykonane w okresie odpowiedzialności PZU Życie SA.
Zakres ubezpieczenia obejmuje osierocenie dziecka wskutek śmierci ubezpieczonego. Zgodnie z OWU, dziecko jest tutaj rozumiane, jako dziecko ubezpieczonego (własne, a także przysposobione lub pasierb – jeżeli nie żyje ojciec lub matka) w wieku do ukończenia 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły w wieku do ukończenia 25 roku życia lub bez względu na wiek, w razie jego całkowitej niezdolności do pracy.
Prawo do świadczenia z tytułu osierocenia dziecka przez ubezpieczonego przysługuje każdemu dziecku ubezpieczonego, o ile nie przyczyniło się umyślnie do śmierci ubezpieczonego.
Osoba, niezależnie od płci, nie będąca w formalnym związku małżeńskim, pozostająca z Ubezpieczonym we wspólnym pożyciu, wskazana imiennie w deklaracji przystąpienia, pod warunkiem iż żadna z osób w związku partnerskim nie pozostaje w związku małżeńskim. Partner życiowy nie może być spokrewniony z Ubezpieczonym.
PZU Życie SA wypłaci świadczenie z powyższego tytułu, w przypadku dzieci własnych, przysposobionych oraz pasierbów ubezpieczonego (jeżeli nie żyje ojciec lub matka) – pod warunkiem, że nie ukończyły 25 roku życia.
Każdy wypadek wywołany ruchem pojazdu na drodze, z udziałem ubezpieczonego, jako uczestnika ruchu, kierowcy, pasażera z tym, że określenie ruch pojazdu, pojazd, kierowca, uczestnik, droga - występują w rozumieniu zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdem jest również tramwaj. Za wypadek komunikacyjny przyjmuje się również wypadek wywołany ruchem pojazdu kolejowego, dostosowanego do poruszania się na własnych kołach po torach kolejowych, w tym metro, z wyłączeniem transportu linowego i linowo-terenowego. Wypadek komunikacyjny to także każdy wypadek, w związku z eksploatacją statku powietrznego koncesjonowanych linii lotniczych oraz każdego statku wodnego, którego ubezpieczony był pasażerem lub członkiem załogi, a statek zatonął, został uszkodzony, albo zaginął i nie został odnaleziony.
Takie zdarzenie, które nastąpiło podczas lub w związku z wykonywaniem czynności w ramach stosunku pracy albo stosunku cywilnoprawnego, w ramach którego ubezpieczający opłaca składki na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.